2011 OTCA Girls’ State Team Championships

Sunday Oct 23

Hilliard Davidson High School

 

Division 1; Semifinal #1

URSULINE ACADEMY (SW) DEF MAGNIFICAT (NE) 3-1

SAFDAR (UA) DEF PLAGENS 6-1, 6-0

WITT (M) DEF SUAREZ 6-3, 6-0

O’MALLEY (M) LEAD DEWITT 6-3,. 3-6, 3-2

FLEMMING/JOHNS (UA) DEF FOLIANO/PATRICK 7-6(3), 6-1

BEHRENS/KALLENBERG (UA) DEF HOLLIS/LAWLESS 6-0,5-7,6-3

 

Div 1; Semifinal #2

DUBLIN JEROME (C) DEF TOLEDO NOTRE DAME (NW) 3-0

BELLINGER (DJ) LEAD T. MCNAMARA 6-2,6-0

S. STEIN(DJ) DEF K. MCNAMARA 6-1,6-0

E. STEIN(DJ) DEF EID 6-1,6-0

SCHNELL/SHELEY (DJ) LEAD CLARK/SMIETANSKI 6-2,5-0

EASDALE/MARZBACHER (DJ) DEF CADY/BORN 6-0,6-1

 

Division 2; Semifinal #1

CINCINATTI HILLS CHRISTIAN ACADEMY (SW) DEF HAWKEN (NE) 3-0

DAHMUS (C) DEF KHADILKAR 6-3,7-6(2)

WILLIAMS (C) DEF GREEN 6-4,6-2

BAXTER (C) DEF COHEN 6-2,6-0

ORNER/VEATERS (C) LEAD KERMAN/GREIG 6-4,2-2

MUZANEC/LEIZMAN (H) LEAD BOLSINGER/HAWKER 6-4,3-6-2

 

Div 2; Semifinal #2

LEXINGTON (NW) DEF COLUMBUS ACADEMY (C) 3-1

C. EARNST (L) DEF BALLINGER 6-4,6-4

BETSCHER (L) DEF VALLABHANENK 6-3,6-1

GRIEBLING (C) DEF GUAN 6-1,7-5

J EARNST/DRAGON (L) LEAD LAVIN/WEXNEFR 3-6,6-5

MANDA/NATAROG  (CA) DEF WONG/WITCHEY 6-4,6-2

 

Division 1; Final

DUBLIN JEROME DEF URSULINE ACADEMY 3-1

SAFDAR (UA) DEF BELLINGER 6-2,6-3

S. STEIN (DJ) DEF FLEMING 6-0, 6-1

MERZBACHER (DJ) DEF GUPTA 6-0,6-1

GOMEZ/E. STEIN (DJ) LEAD DEWITT/JOHNS 6-3,5-2

SCHNELL/SHELEY (DJ) DEF KALLENBERG/SUAREZ 6-2,6-2

 

Div 1; Consolation

MAGNIFICAT DEF TOL NOTRE DAME 3-1

T. MCNAMARA (T) LEAD WITT 6-4, 5-4

 O’MALLEY (M) DEF K.McNAMARA 6-3,6-2

EID (T) DEF LUGIL6-3,6-1

PLAGENS/FOLIANO (M) DEF CLARK/SMIETANSKI 7-6(2), 7-5

HOLLIS/LAWLESS (M) DEF CADY/BORN 6-0, 7-5

 

Division 2; Final

LEXINGTON DEF CHCA 3-2

EARNST (L) DEF DAHMUS 6-2,6-1

WILLIAMS (C) DEF AHMED 6-0,6-0

BAXTER (C) DEF WONG 6-2,6-4

BETCHER/GRIEBLING (L) DEF VENTAS/ORNER 6-3,6-2

DRAGON/EARNST (L) DEF BOLSINGER/HAWKER 6-2,7-5

 

Div 2; Consolation

HAWKEN DEF COLUMBUS ACADEMY 3-1

 KHADILKAR (H) DEF BALLINGER 6-0,6-4

GREEN (H) DEF  VALLABHANENI 6-2,6-0

LEIZMAN (H) DEF SIRAK 6-0,6-3

LAVIN/WEXNER (C) LEAD KERMAN/GREIG 7-6(3),1-1

MANDA/NATARAJ (C) DEF MAZANEC/CORLEN 6-2,6-4