2013 Boys’ OTCA State Team Tournament Results:

 

Division I

1st- Upper Arlington 2nd- Copley 3rd-Cincinnati Sycamore 4th- Toledo St. John Jesuit

 

Division II

1st- Lexington 2nd- Columbus Academy 3rd- Cincinnati Country Day School 4th- Beachwood

 

Division I  (semi-finals)

 

Copley  def  Toledo St. John's Jesuit (3-2)

1S Ong(C) def K. Brown 6-4, 2-6, 7-5   2S Zychowicz (SJ) def Du 6-1, 3-6, 6-2  3S R. Brown (SJ) def  N. Adzema 6-0, 6-2

1D Pennington/ G. Aten (C) def  Mickler/ Laungani  6-2, 7-5  2D  A. Aten/M. Adzema(C)  def  Majdalani/ Beak 6-1, 6-3

 

Upper Arlington def Cincinnati Sycamore (4-1)

1S Little (UA) def Narendran 6-2, 6-1  2S Melvin (UA) def Karev 6-1, 7-5  Griffin (UA) def Taylor 6-1, 6-3

1D Stern/ Indrakanti (CS) def Wallace/ Minton 3-6, 6-2, 6-1  2D Pema/ Hunter (UA) def Ahmad/ Ghandhi 6-4, 4-6, 6-3

 

Division I (Final)

 

Upper Arlington def Copley (3-0)

Little (UA) def Ong 6-3, 6-1  Melvin (UA) def M. Adzema 6-0, 6-2  3S Griffin (UA) vs N. Adzema 6-2,  5-1 (DNF)

Wallace/Minton (UA) vs A. Aten/ Pennington 6-4, 1-5 (DNF)  2D Pema/ Hunter (UA) def Du/ G. Aten 6-1, 6-2

 

Divison I (3rd & 4th playoff)

 

Cincinnati Sycamore def  Toledo St. John Jesuit 3-1

1S Indrakanti (CS) def K. Brown 6-4, 6-0  2S Zychowicz (SJ) def Karev 6-2, 6-0, 3S Taylor(CS) vs R. Brown 7-5, 2-1 (DNF)

1D Stern/ Narendran (CS) def Laungani/ Mickler 6-4, 6-3  2D Ahmad/Grandhi (CS) def Majdalani/ Beak 6-0, 6-0

 

 

Division II (semi-finals)

 

Gahanna Columbus Academy def Cincinnati Country Day School 3-2

1S Hirsch (CCDS) def Wareti 6-2, 6-1  2S Wildman (CCDS) def Schottenstein 6-3, 6-2  3S Alexander (CA) def Barton 6-0, 7-5

1D Jung/ Firouzian (CA) def Kosaraja/ Skawra 6-1, 6-4  2D Kundar/ Smith (CA) def  Tholke/ Cohen 6-3,, 6-4

 

Lexington def Beachwood 3-1

1S Dragos (L) def Gill 6-1, 6-3  2S J. Youse (L) def Machtay 6-0, 6-0 3S M. Youse (L) def Dubin 6-2, 6-3

1D M. Barkett/ T. Barkett (L) vs Muhlholland/ Romanoff 6-2, 2-6, 5-2 (DNF) 2D Hersch/ Malik (B) Accero/ Webster 6-1, 6-3

 

Division II (Finals)

 

Lexington def Gahanna Columbus Academy 3-2

1S Dragos (L) def Wareti 6-2, 6-1  2S Schottenstein (CA) def Acero 6-1, 6-2  3S Allexander (CA) def Webster 6-0, 6-1

1D J. Youse/ M. Youse (L) def Jung/ Kundar  6-2, 7-5  2D M. Barkett/ T. Barkett (L) def Smith/ Perrini 6-2, 6-4

 

Division II ( 3rd & 4th playoff)

 

Cincinnati Country Day School  def  Beachwood 3-0

1S Hirsch (CCDS) def Gill 6-0, 6-0  2S Wildman (CCDS) def Romanoff 6-0, 6-1  3S Barton (CCDS) vs Dubin 7-5, 1-2 (DNF)

1D Cohen/ Tholke (CCDS) def Hersh/ Malik 6-1, 6-4  2D Muhlholland/ Soector (B) vs  Jejurakar/ Behrens 6-3, 4-0 (DNF)